Sanktuarium

Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza

Pochodzący z końca XIX stulecia neogotycki kościół w Swarzewie to znane Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza. W ołtarzu głównym, za obrazem Madonny Tronującej z Dzieciątkiem, który jest podnoszony, umieszczona jest drewniana figurka Matki Boskiej Patronki Rybaków (I połowa XV wieku). Jest ona zaliczana do tak zwanych "Pięknych Madonn". Figurka stoi na złotym cokole, otoczona promieniami w tym samym kolorze. Rzeźba przedstawia młodą Bogarodzicę o uśmiechniętym wizerunku. Na dole widnieje czerwona szata, na którą narzucony jest zloty płaszcz. W prawej dłoni trzyma berło i różaniec, a w lewej małego Jezusa, który rozkłada rączki w geście błogosławieństwa, trzymając jednocześnie kulę ziemską. Figura została koronowana w 1937 roku.

Z historią figurki jest związanych kilka legend. Jedna z nich mówi o żaglowcu, który tonął w czasie sztormu a załoga statku modliła się o ocalenie przed okrętową figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem. Prośby żeglarzy zostały wysłuchane i wkrótce znaleźli się na lądzie, a z morza, wydobyli figurkę i ustawili ją w pobliżu studzienki. Według innej legendy rzeźba pierwotnie przeznaczona była dla Gdańska, lecz przewożący ją statek rozbił się a statuetka wypłynęła na brzeg. W Swarzewie nie było wówczas kościoła, więc figurkę przeniesiono na Hel. Tam była przechowywana aż do czasów reformacji, kiedy to wrzucono Madonnę w morskie fale. Figurka ponownie wypłynęła w Swarzewie, co uznano za cud i postanowiono właśnie tu wybudować sanktuarium maryjne.

W kościele poza wspomnianą rzeźbą, po bokach ołtarza znajdują się obrazy św. Barbary i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Warto również zwrócić uwagę na obraz - mapę z XVII stulecia, która przedstawia Zatokę Pucką oraz kościoły w Swarzewie, Pucku i Helu, barokowy ołtarz z alabastru, gotycką Pietę i polichromie zdobiącą wewnętrzne ściany kościoła. Idąc w kierunku morza, po lewej stronie drogi, mijamy kapliczkę zbudowaną przez rybaków w 1775 r. na planie koła. Według legendy stoi ona w miejscu, gdzie jest studzienka, przy której pojawiła się cudowna figurka. W środku kaplicy znajduje się studzienka, a także tablica z opisem historii figurki.

Od XIX wieku pielgrzymi przybywają do sanktuarium na dwa odpusty, w niedzielę po 16 lipca i w niedzielę po 8 września. Pierwszy odpust nosi nazwę Matki Boskiej Szkaplerznej - nazywany "odpustem małym", drugi natomiast Narodzenia NMP, Matki Boskiej Siewnej lub "duży odpust".

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00