Swarzewo Atrakcje - Zatoka Pucka

Zatoka Pucka

Zatoka Pucka stanowi zachodnią częścią Zatoki Gdańskiej i przy tym jest nadzwyczaj płytka (średnia głębokość to około 3 m), od otwartego Bałtyku oddziela ją tylko Mierzeja Helska, a zwyczajowa granica zatoki to linia łącząca Hel z Gdynią. Należy jednak pamiętać, że w zatoce znajdują się także głębokie miejsca - Chałupska Jama, Kuźnicka Jama - maksymalna głębia to 55 m. W zatoce można wyróżnić część wewnętrzną (do Rybitwiej Mielizny i Cypla Rewskiego) i drugą, zewnętrzną. Wewnętrzny fragment zatoki jest osłonięty z każdej strony i posiada faktycznie tylko dwa żeglowne przepusty z zewnętrzną częścią akwenu (przez Rybitwią Mieliznę) - Przejście Kuźnickie oraz Głębinka.

Płytkie i spokojne wody zatoki to idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Latem w Pucku tak naprawdę w każdym tygodniu odbywają się zawody żeglarskie. Na południe od Mierzei Helskiej płycizna rozpościera się daleko od brzegu - z tego powodu ten obszar jest jednym z lepszych w w Polsce i Europie do uprawiania wind- i kitesurfingu. W sumie, w każdej miejscowości położonej nad wodami wewnętrznej zatoki Puckiej (Kuźnica, Chałupy, Władysławowo, Swarzewo, Puck, Rewa) działają szkółki oraz wypożyczalnie sprzętu wind- i kitesurfingu.

Dodatkowym plusem tego akwenu jest fakt, że wody wewnętrznej części zatoki latem nagrzewają się niesłychanie szybko. Zdarza się, iż temperatura wody uzyskuje wartość powyżej 25 st. C., podczas gdy w tym samym okresie temperatura wody nad otwartym morzem wynosiła tylko 15 st. C.

Galeria

Lokalizacja

10 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 558 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0